Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız alarm sistemi, evinizi, işyerinizi, davetsiz misafirlere karşı korumak, evinizde, işyerinizde koruma altındaki bölgeler ihlal edildiğinde sizlere bilgilendirme göndermeyi amaçlayan sistemlerdir.
Gelişmiş Hırsız Alarm Sistemleri ile Mobil uygulamalar üzerinden evinizi / işyerinizi dünyanın neresinde olursanız olun takip edebilir. Olumsuz durumlarda bildirimler alabilirsiniz.

Hırsızlığa karşı kullanılan sistemler sadece ışıklardan ve sesten ibaret değildir. Aslında gece vakti alarm sistemlerinin ışıkları bile çok büyük caydırıcılık özelliğine sahiptir. Bu caydırıcılığın yanında soygunu ihbar edici özelliğe de sahiptir. İlk olarak dış mekana kurulan düzeneğin ışıkları caydırıcı olur. Eğer yine de hırsızlık girişimine devam edilirse uyarı için çalan siren ve diğer özellikler ile hırsızlar yaptıkları işi bırakıp hemen kaçmaya başlar. Bu ise diğer bir önleyici özelliktir. Bu arada bazı modellerde belirlenen numaralara bilgi mesajı gönderilmesi olasıdır. Bazı sistemler akıllı telefonlara bilgi mesajı ya da arama yapabiliyorken bazı sistemler ise doğrudan bir merkeze uyarı gönderirler. Daha sonra o merkezdeki operatörler gerekli aramaları ve uyarıları yaparlar. Bu şekilde anında müdahale edilerek gerekli önlemler alınmış olur. Bunun yanında bazı sistemler kameralar ile olan biteni kayıt eder ya da belirli bir merkeze gönderir. Genellikle telefonlarınıza ulaşılamıyorsa belirli bir merkeze uyarı gönderen sistemleri kullanmanız daha doğru olur.

Hırsız Alarm Sistemi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir hırsız alarm sistemi; korunmak istenen yapıyı ve çevresini korumalı, olağan dışı bir durum tespit ettiğinde alarm vererek sizi ve çevrenizi uyarmalı, eğer uzaktaysanız arama yaparak size bildirimde bulunmalı ve polis çağırmalıdır ve sistemin kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca kurulan hırsız alarm sistemi, iyi bir alarm izleme merkezine bağlanmalıdır.

İyi bir hırsız alarm sistemi çağın gerektirdiği şekilde uzaktan; izlenebilmeli ve yönetilebilmelidir. Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun sistemi etkinleştirebilir ya da devreden çıkartabilirsiniz.

Kablolu olarak kurulan hırsız alarm sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için yapısal kablolama bir hayli önemlidir. Sorunlu bir altyapı sorunlu bir sistem demektir. Kablosuz olarak kurulacak hırsız alarm sistemlerinde ise; cihazların dahili batarya ömrü ve sinyal kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra; doğru ve bilinçli kullanım da iyi bir güvenlik sisteminin olmazsa olmazıdır.

Kurulum yapan firmalar kullanıcılara hırsız alarm sistemlerinin nasıl çalıştığına dair eğitim vermelidir. Eksik ya da yanlış bilgi sonucunda sistem çalışması gereken yerde devre dışı kalabilir ya da yanlış alarm verebilir. Yanlış alarmlarsonucunda çıkacak gürültü çevremizi rahatsız edeceği gibi, kolluk kuvvetlerini de yok yere yormamıza neden olabilir.

Profesyonel bir şekilde izlenen bir hırsız alarm sisteminiz varsa, yapı çevresine koyacağınız uyarı ve işaretler hırsızları caydırma konusunda çok etkili olacaktır.